Пам’ятка для населення «ПОЛІОМІЄЛІТ»
Що таке поліомієліт
Це гостре інфекційне захворювання, яке викликається поліовірусом. Поширюється від людини до людини через фекалії та слину, особливо через заражену їжу та воду. Вірус проникає в організм через рот, потрапляє в кров і вражає нервову систему, часто викликає довічний параліч. Першими симптомами є лихоманка, втома, головний біль, блювота, слабкість м'язів шиї і біль у кінцівках. Параліч може додатися за лічені години. Він часто вражає ноги, але кожний десятий пацієнт помирає від задухи в результаті паралічу легеневих м'язів.
Що таке вакциноасоційований паралітичний поліомієліт
Вакциноасоційований паралітичний поліомієліт (ВАПП) – це гостре вірусне захворювання, що розвивається у нещеплених від поліомієліту дітей, які були в контакті зі щепленими, або дітей, які отримали лише одне щепленя. Збудником захворювання є поліовірус вакцинного походження. Першими симптомами також являються - лихоманка, головний біль, біль у кінцівках, слабкість м'язів, оніміння шиї. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина, але найбільш сприйнятливі до вірусу діти у віці до 5 років. Перебіг хвороби характеризується ураженням ЦНС, виникненням паралічів. Хвороба може призвести до смерті. Ліків від поліомієліту не існує, тому єдиний захист - вакцинація. В Україні трапився перший підтверджений випадок вакциноасоційованого паралітичного поліомієліту, який був зафіксований у дворічної дитини з Волинської області. Батьки зумисно відмовились від щеплень, передбачених медичними стандартами. Слідуючі випадки хвороби в Україні фіксувалися в 2015 та 2017 роках, з тої ж причини. У жовтні 2021 року поліомієліт став причиною паралічу у невакцинованої півторарічної дитини в Рівненській області. Ці випадки свідчать про активну передачу вакцинспоріднених вірусів при низькому рівні колективного імунітету, коли менше 95% осіб, які підлягають щепленню, щеплено проти поліомієліту. Між дикими поліовірусами та вакцинспорідненими нема відмінностей, адже обидва типи вірусів призводять до захворювання.
Як запобігти поліомієліту? Необхідно вчасно вакцинувати усіх, хто не має проти- показів, яких небагато: це алергія на попередню дозу вакцини та імунодефіцит, якщо йдеться про застосування оральної поліомієлітної вакцини (крапель). Імунодефіцит – це генетично зумовлений дефект імунної системи, коли організм дитини не може боротися з інфекціями. Набутий імунодефіцит – це ВІЛ-інфіковані пацієнти та пацієнти, які лікуються від онкологічних та ревматологічних хвороб, після трансплантації. Препарати, які їм призначаються, значно ослаблюють імунну систему.
Скільки доз вакцини потрібно для формування імунітету від поліомієліту?
Всього за життя людина (згідно з Національним календарем щеплень, затвердженим в Україні) отримує 6 доз. Перші 4 дози вакцини – у віці до 18 місяців (у 2,4 ,6 місяців та 18 місяців). Ще по одній дозі – у 6 та 14 років. Перші дві вакцинації (у 2 та 4 місяці) - це ін’єкції (уколи) інактивованої вакцини (ІПВ). Ця вакцина містить мертвий вірус. Усі решта щеплень роблять оральною поліовакциною (ОПВ), по дві краплі в рот. В складі ОПВ – живий, але ослаблений в лабораторних умовах вірус.
Чи можливі ускладнення після застосування вакцин від поліо?
Ускладненням при використанні інактивованої вакцини може бути алергія. (але якщо взяти до уваги всі вакцини, які існують, то важка алергія на вакцину трапляється рідше ніж 1 раз на 1 мільйон доз). Єдиним ускладненням від використання оральної поліомієлітної вакцини може бути в’ялий вакцинасоційований параліч – легка форма, яка минає, здебільшого, без залишкових явищ. Але це ускладнення трапляється вкрай рідко.
Чому масова вакцинація від поліомієліту не скасовується, адже випадки хвороби поодинокі?
Поліомієліт – важка, небезпечна хвороба. Специфічних ліків від полімієліту не існує, наслідки хвороби, паралічі – незворотні. Якщо суспільство довірятиме медичній науці, батьки дітей щеплюватимуть згідно з віком, то людство має шанс викорінити поліомієліт на планеті. Нагадаємо, що натуральна віспа була знищена саме таким чином. На сьогодні вірус натуральної віспи нам не загрожує, про його повну ліквідацію Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила у 1980 році.
На сайті ВООЗ йдеться: «Доти, доки в світі залишається хоча б одна інфікована дитина, ризик захворіти існує і для всіх інших дітей».
Саме завдяки профілактичній вакцинації ми не бачимо хворих. На щастя. Однак можна поспілкуватися із людьми, які перехворіли на поліомієліт у 50-х роках минулого століття. Таких людей серед українців чимало, адже тоді в Україні щорічно реєструвалося близько 4 тис. випадків хвороби. На жаль такі люди залишились інвалідами.
Шановні батьки! Бережіть своїх дітей! Не лишайте їх можливості жити і жити повноцінним життям! Не відмовляйтесь від щеплень проти поліомієліту! Не наражайте їх на інвалідність!
Завідувач ВКПІХ Бучанської районної філії
ДУ «Київський ОЦКПХ МОЗ»Івахненко М.І.