Какулі – це продукт життєдіяльності будь-якого живого організму. Вони на 75% складаються з води, інші 25% - це пепереварені рештки їжі, живі та мертві бактерії, неорганічні солі, відмерлі клітини слизової оболонки кишківника, суміш жирів і слизу.
Форма
Класифікувати какулі за формою допоможе Бристольська шкала форм какуль.
Какулі першого типу – тверді та абразивні кульки діаметром 1-2 см. Вони виходять насилу, спричиняють біль під час випорожнень і травмують анальний отвір.
Другий тип какуль схожий на ковбаску з грудочками. І її діаметр більший ніж діаметр розкритого анального отвору, який сягає 3-4 см. Ковбаска великого діаметру формується, коли дитина не какає кілька днів. Такий тип какуль також виходить насилу й травмує анальний отвір. Другий тип какуль зумовлює в дітей синдром подразненого кишківника та абструкцію тонкої кишки.
Якщо в дитини перший та другий тип какуль – у неї закреп. Тобто організмові дитини не вистачає клітковини та води. Тому вона має їсти більше овочів і фруктів, пити більше води. Окрім того, какулі першого та другого типів характерні для дисбактеріозу кишківника. Але найчастіше закрепи в дітей свідчать про стрес. Діти вразливіші за дорослих і хвилюються через дрібниці.
Какулі третього типу виходять ковбаскою з тріщинками на поверхні. Вона менша в діаметрі, ніж другий тип, тому дитина какає частіше. Супроводжує таку ковбаску метеоризм, зумовлений дисбактеріозом кишківника. Какулі третього типу вважають варіантом норми. Але навіть вони можуть травмувати анальний отвір. Ковбаска з тріщинками свідчить про прихований закреп.
Четвертий тип – змієподібна м’яка, гладенька ковбаска, що легко виходить. Це – еталон какуль. Її діаметр становить 1-2 см. Пахне вона як перезрілий, а не гнилий продукт. Якщо в дитини такі какулі, - її кишківник здоровий.
Какулі, що мають форму мяких грудочок з рівними краями, - це п’ятий тип какуль. Їхній діаметр становить 1-1,5 см. Випорожнення відбувається легко. Такі какулі характерні для дитини, яка какає 2-3 рази на день після частих прийомів їжі та щедрих порцій. М’які грудочки свідчать, що в раціон дитини бракує продуктів харчування, що містять клітковину.
Наступний тип не має форми, але й не рідкий. Це «пухкі» грудочки з нерівними краями. Їх називають ще кашоподібними. Такі какулі свідчать про:
- Гіперактивність товстої кишки;
- Запальні процеси в кишківнику;
- Зневоднення організму;
- Високий уміст макро- та мікроелементів у воді;
- Підвищений артеріальний тиск;
- Інгредієнти у стравах, що зумовлюють проносний ефект.
- Інфекційними захворюваннями;
- Отруєнням неякісними продуктами харчування;
- Гельмінтозами;
- Нераціональним харчуванням;
- Стресами.
Якщо батьки виявили у дітей такий тип какуль, обов’язково зверніться до лікаря-гастроентеролога. Якщо зволікати із лікуванням, у дитини може розвинутися сильна діарея.
Сьомий тип – рідка, водяниста маса. Це вже сильна діарея, яку необхідно лікувати. Зазвичай вона зумовлена:
Колір
У нормі какулі мають бути світло- або темно-коричневими. За порушень у роботі організму какулі стають білими, жовтими, зеленими, червоними і навіть чорними.
Білі какулі свідчать про непрохідність жовчних шляхів, запальний процес у печінці або підшлунковій залозі. Білі із сірим відтінком какулі бувають, коли дитина хворіє на рота-вірусну інфекцію чи грип.
Яскраво-жовті какулі свідчать про надлишок жирів, ешерихіоз. Таке можливо, якщо організм дитини не засвоює жири.
Причини зелених какуль: сальмонельоз, лямбліоз, ентероколіт, дисбактеріоз кишківника, порушення асорбції жовчних кислот у тонкій кишці.
Чорні випорожнення – симптом внутрішньої кровотечі у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту. При цьому в дитини виникають інші симптоми захворювання – запаморочення, біль у животі, нудота. Блювання, підвищення температури тіла. Внутрішня кровотечі можлива, якщо дитина проковтне гострий предмет.
Червоний колір какуль або домішки крові в них бувають у разі: кровотечі з прямої кишки, коліту, непрохідності кишківника, запалення слизової оболонки товстої кишки, що супроводжується виразками.
Іноді на колір какуль впливають продукти харчування, які дитина вживала протягом дня.
Запах
Запах какуль дасть змогу зробити висновки про інфекційні захворювання або стан мікрофлори нижніх відділів шлунково-кишкового тракту дитини.
Різко пахнуть какулі за розладу травлення, який спричинили лямблії, або кровотечі у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту.
Гнильний запах сірководню свідчить про: порушення процесу перетравлювання їжі в шлунку; надмірне вживання білкової їжі, що повільно перетравлюється в кишківнику та починає гнити; неспецифічний виразковий коліт; дисбактеріоз кишківника; харчові отруєння.
Кислий запах какулі мають при бродильній диспепсії. Її проявами є також діарея та здуття живота. Більшість лікарів-гастроентерологів вважають, що немає норми відвідування туалету, якщо дитина почувається добре. Діти віком від року до трьох какають 1-4 рази на день, діти віком від трьох років – 2-3 рази на день.
Якщо дитина їсть 5 разів на день і невеликими порціями, то й какатиме 2-3 рази на день.
Дитина рідко какає в разі дефіциту води в організмі. Для дитини віком 2-3 роки денна норма води становить не менше 1 літра. При цьому не враховуйте рідкі страви, соки, чай та інші напої.